| |
Sommer i Danmark 5. - 12. juni 2021
|
| |
Hotel Faaborg Fjord og Hotel Svendborg
|
| | |
I 2021 oplevede vi Sommer i Danmark og ikke mindre end 2 byer i løbet af ugen på 4-stjernede hoteller og med temperaturer som var vi taget Sydpå.
Hotel Faaborg Fjord – en oase på Sydfyn, ligger som en herlig smørklat mellem vand og skov. Med det sydfynske øhav i forhaven og en privat og hyggelig skov i baghaven, udgør Hotel Faaborg Fjord et unikt åndehul med de smukke omgivelser.
Vi boede lige ned til vandet med hotellets egen badebro, men mange tog på opdagelse i Faaborg med den charmerende købstadsidyl.
Fra Faaborg kørte vi til Ditlevsdal Bison Farm, hvor vi var på en spændende guidet tur ud blandt bisonokserne.
Best Western Plus Hotel Svendborg bød med sin centrale placering til en gåtur i de snørklede gader, og ikke mindst shopping i byens mange tøjbutikker, museumsbesøg, en tur til havnen eller café besøg i hjertet af Sydfyn.
Alletiders Linedance
Blev en skøn blanding af de danse som vi kendte, krydret med nogle af de gamle sommerhits.
Der var Linedance de fleste formiddage og/eller eftermiddage og ikke mindst vores danselokale på Naturhistorisk Museum, Naturama var fantastisk, men der var også masser af tid til andre oplevelser og afslapning.
|
|
| | |
|
|
|